Kazy na mliečnych zuboch

Zodpovedané
23. nov 2018

Dobrý deň,

môj štvorročný syn mal pred dvomi rokmi úraz na zuboch. Odvtedy má problémy so zubami. Na jednotke sa mu urobila bublina. Zubárka mu ju prepichla a zub vytiahla. Na ostatné kazové zúbky povedala, že tie netreba vŕtať.
Je pravda, že nebudú mať vplyv na trvácne zuby? Mám zmeniť zubárku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mliečne zuby sa odporúča ošetrovať z dôvodu toho, že kaz sa rýchlo šíri, čím sa defekt na zúbku zväčšuje a môže zasiahnuť dreň, pričom zub odumrie.
Mŕtvy zub je krehký, môže sa lámať, rozpadnúť. Mliečne zuby vytvárajú miesto pre trvalé zuby, aby sa tieto správne zaradili do zubného oblúka.
Mliečne stoličky sú obzvlášť dôležité. Ich predčasná strata má preto vplyv na postavenie trvalých zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská