Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kde ošetrujú deti s podaním medicamentu na utlmenie?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

mám dvoch synov, ktorí sa boja doktorov. Nenašla som ambulanciu, kde podávajú lieky deťom na oblbnutie. Iba také, kde dávajú rajský plyn. Bola som upozornená, že nemusí byť účinný.

Kde ošetrujú deti s podaním medicamentu na utlmenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo vašom prípade určite odporúčam vyhľadať si špecialistu - pedostomatológa (detského zubného lekára), ktorý sa zameriava na liečbu výhradne len detských pacientov.

V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení, ak je dieťa nevyšetriteľné a neošetriteľné, je prvou možnosťou voľby práve sedácia pri vedomí alebo premedikácia. Spôsobov je viac (rajský plyn, lieky) a sú podľa môjho názoru rovnako účinné, resp. neúčinné. Cieľom je navodiť u dieťaťa stav, aby sa ošetreniu nebránilo, bolo s ním možné komunikovať aj nadviazať akú-takú spoluprácu.

Každé dieťa je však iné, preto bude aj jeho reakcia rôzna. Niektoré deti reagujú paradoxne prehnane rozrušene až agresívne. Po sedácii by si na "zážitky z kresla" dieťa nemalo pamätať, ale netreba zabúdať na to, že sedácia bolesť neodstraňuje.

Kvalitné miestne znecitlivenie (lokálna anestézia) neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára. Pred samotným vpichom ihly možno ďasno a sliznicu znecitlivieť sprejom alebo gélom.

Stomatologické kliniky v nemocniciach umožňujú aj ošetrenie v narkóze, ale to by som volila len ako krajné riešenie pri nutnosti ošetrenia viacerých zubov. Je to väčšia záťaž pre telo dieťaťa, vyžaduje sa interné predoperačné ošetrenie a prítomnosť anesteziológa počas zákroku.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská