Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kedy bude možné počas pandémie COVID-19 vŕtať zuby?

Zodpovedané
ZubyZubný kazKoronavírus
30. apr 2020

Dobrý deň,

už 5. deň ma boli predný zub. Na pohotovosti ma neošetrili, nakoľko zub treba podľa pani doktorky vŕtať. Vŕtanie sa počas COVID-19 nerobí kvôli ochrane pred nakazením.

Dostala som antibiotiká, no zub ma stále bolí. Cítim, že tam je kaz.

Kedy bude povolené opäť vŕtať?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesť zubu je akútny stav, ktorý si vyžaduje ošetrenie. Na pohotovosti vám však zub nebudú vŕtať a zhotovovať výplň, to nie je zákrok, ktorý pohotovosť bežne robí, preto vás poslali k vašej zubnej lekárke.

Zubná lekárka by mala pracovať v obmedzenom režime (ošetrovať iba akútne stavy), ale mala by vám byť k dispozícii na telefóne a objednať vás na ošetrenie, ak vám bolesti budú pretrvávať alebo silnieť. Antibiotika sa štandardne predpisujú pri opuchu a zvýšenej teplote, na bolesť vám nezaberú, ale je iste dôvod, prečo vám ich zubný lekár predpísal, a teda ak ste ich už začali užívať, doužívajte ich.

Na stredne silné bolesti si dajte Paralen, ak by lieky proti bolesti nezaberali, urýchlene sa hláste k vašej zubnej lekárke.

Ak by aj kaz neošetrila vysokorýchlostnou vŕtačkou, vie kaz vyškrabať bez použitia vodného prúdu a dať vám provizórnu výplň.

Komora zubných lekárom momentálne prehodnocuje odporúčania a nariadenia, ak bude v SK vývoj šírenia ochorenia Covid-19 naďalej priaznivý, mohlo by dôjsť k rozšíreniu poskytovanej starostlivosti v zubných ambulanciách, určite bude verejnosť patrične informovaná.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská