Kedy ísť s dieťaťom na prvú kontrolu k zubárovi?

1. dec 2018
Dobrý deň,

kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi?

Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,

Neexistuje presný vek, ale pravidlom je nečakať na prvý kaz. Najlepšie je stihnúť vstupné vyšetrenie do ukončenia prerezávania mliečnych stoličiek a následne chodiť raz za 6 mesiacov na preventívnu prehliadku.

Mliečne stoličky sa najrýchlejšie a najčastejšie u dieťaťa pokazia, pričom kaz sa rýchlo šíri do zubnej drene, jeho skoré objavenie a ošetrenie je v detskom veku kľúčové. Dieťa však môžete zobrať "na návštevu" zubnej ambulancie oveľa skôr, ako diváka.

Spýtajte sa svojho zubného lekára, či ho môžete zobrať so sebou, keď sa chystáte na preventívnu prehliadku. Je dobré, aby si dieťa postupne zvykalo na prostredie zubnej ambulancie a zoznámilo sa s lekárom/sestrou. Pri vstupnom vyšetrení sa potom nebude ostýchať sadnúť si do kresla a rado si veci ohmatá, popozerá, ako tečie voda do pohárika, svieti lampa, atď. Veľmi dôležitá je domáca príprava, rozprávanie sa o zúbkoch, rátanie a prezeranie zúbkov, samozrejme spoločné čistenie zubov a vaše dočisťovanie. Dieťa by malo byť motivované "ukázať" zúbky zubnému lekárovi, nútiť ho otvoriť ústa len dieťa vystresuje. Možno neotvorí ústa pri prvej návšteve, ale až keď získa dôveru v lekára a privykne si na prostredie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli