Kedy máme ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi?

Zodpovedané
23. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prvej návštevy u zubára.

V akom veku má ísť dieťa na prvú prehliadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

neexistuje presný vek, kedy má dieťa prvýkrát navštíviť zubného lekára. Odporúčam však stihnúť to do ukončenia prerezávania mliečnych stoličiek, nakoľko tie sa najrýchlejšie a najčastejšie u dieťaťa pokazia.

Nečakajte s návštevou zubného lekára na prvý kaz. Pozhovárajte sa so svojím zubným lekárom, či môžete dieťa zobrať so sebou počas vašej preventívnej prehliadky. Je dobré, aby si dieťa postupne zvykalo na prostredie zubnej ambulancie, zoznámilo sa s lekárom, povozilo na kresle, popozeralo ako tečie voda do pohárika, svieti lampa, strieka vzduch, saje odsávka atď. Na toto stačí pár minút, ale treba to s lekárom dohodnúť, aby si spravil čas (pochopte, že jeho pracovný program je vyrátaný na minúty).

Veľmi dôležitá je domáca príprava, rozprávanie sa o zúbkoch, rátanie a prezeranie zúbkov, samozrejme spoločné čistenie zubov a vaše dočisťovanie. Dieťa by malo byť motivované "ukázať" zúbky zubnému lekárovi, nútiť ho v zubárskom kresle otvoriť ústa je kontraproduktívne a časovo náročné, len to dieťa vystresuje. Možno sa prezretie zúbkov nepodarí hneď na prvej návšteve, ale časom, keď dieťa získa dôveru v lekára a bude poznať prostredie, určite. Pre ďalšiu spoluprácu je toto kľúčové.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská