Ktorý zubár ošetrí zuby ležiacemu dieťaťu s detskou mozgovou obrnou?

10. feb 2019
Dobrý deň,

doma máme 8 ročnú dcérku s detskou mozgovou obrnou. Je ležiaca a nespolupracuje. Radi by sme jej dali ošetriť zúbky, ale bude to možné len pod narkózou.

Ktorý zubár robí takéto ošetrenie?

Ďakujem
Dobrý deň,

stomatologické ošetrenie v celkovej anestézii sa vzhľadom na riziká, ktoré so sebou prináša celková anestézia, robí len v konkrétnych prípadoch - odporúča sa nadmieru bojazlivým pacientom, absolútne nespolupracujúcim deťom a tiež mentálne postihnutým pacientom.

Zubný lekár, ktorý má s takýmto typom ošetrenia skúsenosti, urobí u "spiaceho" pacienta bežné stomatologické ošetrenia, ako sú výplne, ošetrenie koreňových kanálikov, odstránenie zubného kameňa, ťahanie zubov, obrúsenie zubov na korunky, mostíky a zhotovenie odtlačkov... Pacient, u ktorého sa plánuje takýto typ ošetrenia, musí absolvovať klasické predoperačné vyšetrenie u internistu a výsledky doniesť zubnému lekárovi. Zubný lekár po dohode s lekárom - anestéziológom naplánuje termín ošetrenia. Anestéziológ je prítomný počas celého ošetrenie, ktoré neprebieha na operačnom stole, ale na zubolekárskom kresle.

Až sa pacient po ošetrení preberie, ostáva v ambulancii pod dohľadom anestéziológa ešte približne 1 hodinu.

Viacerí súkromní zubní lekári, najmä na väčších klinikách, vedia takéto ošetrenie v celkovej anestézii zabezpečiť. Treba sa však dohodnúť aj o finančných predstavách a možnostiach, nakoľko v súkromnej praxi vás ošetrenie môže stáť veľa. Inou možnosťou by bolo ošetrenie dcérky v nemocnici, napríklad na stomatologickom oddelení fakultnej nemocnice.

V každom prípade sa pri tomto ošetrení nedá orientovať na estetiku a riešiť detaily, nakoľko celková anestézia je veľká záťaž pre pacienta a čas zákroku by mal byť čo možno najkratší.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli