Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

škrípanie zubami nemá vo väčšine prípadov následky, niekedy však môže vyvolať poruchy spánku, bolesti tváre, hlavy, ucha, spánkovo-sánkového kĺbu a okolitých svalov, čo môže viesť až k poruche spánkovo-sánkového kĺbu.

Zubné tkanivo sa vzájomným oterom ničí, sklovina sa postupne stráca (odlupuje), čo môže mať za následok citlivosť na studené, bolesť, vypadnutie výplní až zlomenie zubu. Podľa štatistík 2-3 z 10 detí zatínajú alebo škrípu v noci zubami.

Najčastejšie k bruxizmu u detí dochádza vo fázach hlbokého spánku a pri strese (hnev, napätie, obavy z novej situácie - škôlka/ škola, narodenie súrodenca, atď.).

Príčinou však môže byť aj nesprávny zhryz, teda stav, kedy horné a dolné zuby do seba nezapadajú. Ďalej môže ísť o reakciu na bolesť, napr. pri bolesti ucha alebo prerezávaní zubov. Hyperaktívne deti môžu častejšie trpieť bruxizmom.

Väčšina detí z bruxizmu časom vyrastie, ústup je hlavne po výmene mliečnych zubov za trvalé.

Odporúčam rodičom sledovať občas dieťa v noci a absolvovať kontroly u zubného lekára (preventívna prehliadka raz za 6 mesiacov). Je dobré dieťa pred spánkom upokojiť hudbou, spoločným čítaním knižky.

V prípade vážnejších problémov zubný lekár zhotoví záhryzovú dlahu na nočné nosenie.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská