Má vypuklina na hornom podnebí súvislosť so zubami?

Zodpovedané
19. máj 2019

Dobrý deň,

na hornom podnebí sa mi spravila malá vypuklina. Nachádza sa kúsok od stredu smerom doľava. Je vo veľkosti hrášku a nebolí.

Má to súvislosť so zubami?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vypuklina na podnebí môže a nemusí súvisieť so zubami.

Keďže nepopisujete bolesti, mohlo by ísť o kostný výrastok alebo zhrubnutú sliznicu, prípadne zdúrenú papilu za hornými prvými rezákmi, upchanú slinnú žliazku alebo podnebnú cystu.

Vypuklina môže tiež pochádzať od mŕtveho neošetreného alebo zle ošetreného zubu, v ktorom sa množia baktérie a cez koreňový kanál sa dostávajú do okolia koreňového hrotu. Odtiaľ sa zápal šíri na podnebie. Ak aj teraz nemáte bolesti, môžu sa čoskoro dostaviť, rovnako ako teplota a opuch.

Odporúčam sa urýchlene objednať k vášmu zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská