Mali by sme ísť so 14 mesačným synom k zubárovi?

Zodpovedané
8. sep 2019

Dobrý deň,

môj syn má 14 mesiacov a 4 zúbky. Večer ich čistíme bez pasty a ráno s pastou. V noci však ešte pije mliečko.

Kedy s ním treba ísť k zubárovi?

Okrem toho si cmúľa palček a zdá sa nám, že horný zub mu jeden ide na krivo.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

určite mali, hoci neexistuje presný vek, kedy má dieťa prvýkrát navštíviť zubnú ambulanciu. Odporúčam stihnúť to do ukončenia prerezávania mliečnych stoličiek, nakoľko tie sa najrýchlejšie a najčastejšie u dieťaťa pokazia.

Nečakajte s návštevou zubného lekára na prvý kaz. Ten sa môže vytvoriť aj na rezákoch, preto ich pri čistení kontrolujte, či na nich nevznikajú žlté až hnedé fľaky. Nočné kojenie k tomu určite môže prispieť.

Cmúľanie palca by ste tiež mali synčeka odnaučiť, nakoľko tento zlozvyk neprospieva vývoju čeľuste, môže roztláčať zúbky a deformuje palec. Pozhovárajte sa so svojím zubným lekárom, či môžete dieťa zobrať so sebou, keď sa chystáte na preventívnu prehliadku, príp. ošetrenie.

Je dobré, aby si dieťa postupne zvykalo na prostredie zubnej ambulancie, zoznámilo sa so zubným lekárom, povozilo na kresle, popozeralo ako tečie voda do pohárika, svieti lampa, atď. Na toto stačí pár minút, ale treba to s lekárom dohodnúť, aby si spravil čas. Veľmi dôležitá je domáca príprava, rozprávanie sa o zúbkoch, rátanie a prezeranie zúbkov, samozrejme spoločné čistenie zubov a vaše dočisťovanie.

Dieťa by malo byť motivované "ukázať" zúbky zubnému lekárovi, nútiť ho otvoriť ústa je kontraproduktívne, len dieťa vystresuje. Možno sa to nepodarí na prvej návšteve, ale časom, keď dieťa získa dôveru v lekára, určite. Pre ďalšiu spoluprácu je toto kľúčové.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská