Mám si dat vytrhnúť zuby múdrosti?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

mám 43 rokov a môj zubár mi navrhuje, aby som si dala vytrhnúť zuby osmičky. Dva by mi vytrhol on, dva by museli ísť von chirurgicky. Zuby ma nebolia, nie sú pokazené a nemám žiadne problémy.

Mám si ich dať vytrhnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko vás zubný lekár posiela s 2 zubami múdrosti k špecialistovi - stomatochirurgovi, je zrejmé, že postavenie daných zubov nie je správne. Zuby sú buď sklonené, alebo len čiastočne prerezané cez ďasná (pričom ich nie je ako uchopiť kliešťami), alebo sú úplne uložené v kosti. Takýto zub a obal mäkkých tkanív okolo neho môžu byť zdrojom opakovaných problémom. V mieste sa môže nečakane rozvinúť infekcia a zápal. Vo vašom veku už koreň daného zubu nerastie a jeho poloha sa meniť nebude.

Ďalej možno len predpokladať, že ak si necháte tieto zuby múdrosti na stomatologickej chirurgii odstrániť, zvyšné zuby múdrosti nebudú plniť svoju funkciu rozomieľania potravy, nakoľko im bude chýbať "protizub".

Tu je ale rozhodnutie čisto na vás, pokiaľ ako píšete, sú zuby zdravé a nemáte s nimi problémy, nie je podľa môjho názoru dôvod na ich ťahanie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská