Mám si nasadiť Dalacin po extrakcii zubu múdrosti?

Zodpovedané
10. aug 2019

Dobrý deň,

som 7. deň po vytrhnutí zubu múdrosti a každé ráno si musim dať Ibalgin 1 tabletku a na noc 1 tabletku. Potom je všetko ok.

Som prvý deň pri mori, čiže 8. deň pobolievania a stále mám nutkanie dať si protizápalové lieky Dalacin, ktoré mi predpísala moja zubárka.

Pri koreni som mala zápal a zubárka mi povedala, že si ho mám nasadiť v prípade nutnosti.

Ja som však pri mori a musela by som sa vyhýbať slnku a bojím sa nežiadúcich účinkov. Mám zo sebou aj probiotiká Probio-Fix Inum. Neviem sa rozhodnúť, či si mám ATB nasadiť. Na oplachovanie používam Eutrosis Oro-gél.

Môžem ďalej pokračovať v užívaní Ibalginu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Dalacin C je špecifické antibiotikum s dobrým prestupom do kosti, ktoré sa používa pri komplikovanom hojení extrakčnej rany a pri okoločeľustných zápaloch.

Pokiaľ máte silné bolesti, zvýšenú teplotu, opuch sťažujúci otvorenie úst a podobné obtiaže, je nasadenie antibiotickej liečby na mieste. V opačnom prípade nie je.

Ťahanie zubu múdrosti je náročnejší chirurgický zákrok, ktorý si vyžaduje čas a optimálne podmienky na to, aby hojenie prebehlo ako má. Pobyt v teple nie je úplne vhodný, je možné, že práve preto pociťujete stále bolesti.

Ak je to možné a nejde o akútny stav, ťahanie zubov múdrosti sa má plánovať na zimné mesiace.

Odporúčam skúsiť rannú tabletku Ibalginu vynechať a dať si jednu tabletku na noc, kedy býva bolesť výraznejšie. Pokračujte s dezinfekčným výplachom úst po jedle a pred spaním.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská