Mám silnú paradontózu. Čo môžem používať na ďasná, aby ma neboleli?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

mám silnú paradontózu. Stomatológ mi odstránil zubný kameň. Na prednej dvojke mám už väčší ústup ďasien a tam asi kvôli odstráneniu zubného kameňa poranil ďasno. Bolí ma to a je začervenané.

O mesiac idem na dlahovanie zubov.

Čo môžem ešte používať na ďasná, aby ma neboleli?

Používam Curasept ads 720 zubnú pastu a Corsodyl 0,2%.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

oba prípravky, ktoré používate, majú najvyššiu možnú koncentráciu chlorhexidínu, čo je výborné pre urýchlenie hojenia po dentálnej hygiene, ale nemali by ste túto koncentráciu používať dlhšie ako približne 2 týždne.

Čo sa týka inej starostlivosti o zdravie ďasien, najdôležitejšie je dôsledné odstraňovanie bakteriálneho povlaku, ktorý sa na zuboch tvorí zo slín, zvyškov jedla a baktérií ústnej dutiny.

Odporúčam používať kombináciu mäkká zubná kefka, tvrdšia jednozväzková zubná kefka a najmä medzizubné kefky správnej veľkosti (čo by mal určiť zubný lekár alebo dentálna hygienička). Pasta a voda sú len na potláčanie celkového množstva baktérií, ale z povrchu zubov ich nezmyjú, a práve tie, ktoré sa na povrchu zubov udržia, následne dráždia ďasná a spôsobujú ich zápal.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská