Mohla devitalizačná vložka uškodiť plodu?

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deń,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Na pohotovosti mi dali devitalizačnú vložku, ktorá by sa vraj nemala používať v tehotenstve a mám si ju dať čím skôr vybrať.

Mohla vložka uškodiť plodu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z Vašej otázky neviem určiť, aký konkrétny materiál/produkt bol použitý na devitalizáciu (umŕtvenie) zubnej drene.

Devitalizačný prípravok je vo forme pasty, ktorá sa vloží do dreňovej dutiny zuba so zapálenou dreňou (ktorú už nemožno vyliečiť, ale treba ju odstrániť) a uzatvoria dočasnou výplňou, aby pasta neunikala do úst. Pasta spôsobí umŕtvenie zvyšnej zapálenej drene v kanálikoch koreňov, zub sa následne po cca týždni znovu otvorí a koreňové kanáliky sa prečistia.

V minulosti boli u devitalizačných pást s obsahom arzénu v štúdiách na zvieratách pozorované genotoxické účinky (zvýšené riziko vzniku rakoviny), vplyv na plodnosť a možnosť potratu. U človeka sa v ojedinelých prípadoch vyskytli iba lokálne nežiaduce účinky, a to aj závažné vo forme nekrózy (rozpadu) kosti v okolí zuba. Tieto konkrétne prípravky sú však už v EÚ zakázané a nepoužívajú sa.
Tehotenstvo je špecifické obdobie, kedy by sa mnohé lieky a liečivá používať nemali, a ak tak pod dohľadom lekára a s opatrnosťou.

Dnes používané devitalizačné prípravky sú bezpečnejšie, ako tie z minulosti, ale z dôvodu toho, že nemožno zabrániť prestupu ich látok do krvi a teda celého tela, nemali by sa počas tehotenstva používať. Navštívte preto svojho zubného lekára, aby ošetrenie daného zubu náležite dokončil.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská