Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mohla som si medzizubnou kefkou podráždiť zub až tak, že ma bolí na dotyk?

Zodpovedané
Zuby
9. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V minulosti mi môj zubár nahradil zub čapom do koreňa a umelou náhradou. Pred dvomi dňami som si čistila medzizubnou kefkou zuby a cítim bolesť.

Mohla som si to podráždiť až tak, že ma to bolí na dotyk?

Pulzujúca bolesť sa objavila po čistení a bolí ma zub, ktorý vlastne ani nie je zubom.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri zube s ošetrenými koreňovými kanálikmi nie je možná bolestivá reakcia, pretože došlo k odstráneniu nervovo-cievneho tkaniva vo vnútri zuba a zvyškové zubné tkanivo je mŕtve, bez inervácie.

Bolesť následkom čistenia medzizubného priestoru medzizubnou kefkou môže pochádzať od vedľajšieho zubu alebo (čo je pravdepodobnejšie) od ďasna vypĺňajúceho medzizubný priestor, teda takzvanej medzizubnej papily.

Ak je čistenie daného medzizubného priestoru komplikované, kefku nemožno zľahka zasunúť, drôtikom zapichávate a ohýba sa, dochádza k nežiaducemu dráždeniu papily, a ak to trvá dlhodobo, k jej zápalu.

Zápal sa okrem opuchu a začervenania môže prejaviť aj pulzujúcou bolesťou po čistení a na dotyk. Odporúčam objednať sa na kontrolu k zubnému lekárovi, aby vás vyšetril. Dovtedy odporúčam nečistiť toto miesto medzizubnou kefkou, ale použiť medzizubnú niť.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská