Môže lokálna injekcia pri trhaní zubu v 16. týždni tehotenstva uškodiť bábätku?

Zodpovedané
29. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 4. mesiaci tehotenstva a veľmi ma bolel zub. Bolesť sa nedala vydržať, tak som si ho dala vytrhnúť s lokálnou injekciou.

Mohlo to mať negatívny vplyv na bábo?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

počas druhého trimestra je možné robiť všetky bežné ošetrenia u zubného lekára, teda aj ťahanie zubov.

Zubný lekár zvolil lokálnu anestéziu s vysokou väzbou na plazmatické bielkoviny.Teda takú, ktorá najmenej prestupuje placentou k plodu. Tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva.

Bolesť a s ňou spojený stres nie sú pre plod priaznivé. Preto je dobré, že ste zákrok neodkladali, ale ho stav hneď riešili.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská