Môžem ísť na dentálnu hygienu, aj keď mi chýba dosť zubov?

Zodpovedané
9. aug 2019

Dobrý deň,

kedysi som mala zlé skúsenosti s mojou bývalou zubárkou a následne som mala strach zo zubára. Po rokoch som sa premohla a prekonala strrach. Našla som si dobrú zubárku, s ktorou som riešila moje problémy.

Mala som niekoľko zápalov a zuby vedľa seba 8 - 5 museli ísť von. Teraz čakám na zahojenie a potom mi ich podľa možnosti nahradí.

Môžem ísť na dentálnu hygienu, aj keď mi chýba toľko zubov vedľa seba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

počet zubov nie je z hľadiska dentálnej hygieny rozhodujúci. Nemali by ste ju absolvovať, kým sa vám extrakčné rany nezahoja, nakoľko voda by mohla vyplaviť krvnú zrazeninu a narušiť proces hojenia, čím by sa rana opäť rozkrvácala, prípadne infikovala a mali by ste bolesti.

Preto počkajte približne mesiac po ťahaní zubov, až do prázdnych lôžok vrastie sliznica a rana sa zacelí.

Kosť bude dorastať veľmi pomaly, ale dôležité je, aby mäkké tkanivá boli už zhojené.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská