Môžem mať arytmiu po umŕvení zubu?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

som sledovaný u kardiológa, ale lieky neužívam.

Môžem mať arytmiu po umŕtvení zubu počas vyšetrenia?

Stalo sa mi to už dvakrát.

Existujú aj iné lieky na umŕtvenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na znecitlivenie oblasti ošetrovaného zubu pacienta, ktorý sa lieči na srdce (je cirkulačne labilný) sa nesmie použiť miestne znecitlivujúci liek s obsahom vazokonstrikčnej látky (sťahujúcej cievy).

Nežiaduce účinky sa môžu napriek tomu vyskytnúť, a to pri predávkovaní lokálnou anestéziou - buď v dôsledku neúmyselného podania do cievy, v zapálenom tkanive alebo v tkanive bohato prestúpenom cievami.

V takom prípade môže dôjsť k výskytu nežiaducich účinkov rôznej závažnosti, napríklad kovová chuť, závrat, nevoľnosť, vracanie, nepokoj, pocit strachu, zrýchlené dýchanie, malátnosť, zmätenosť, svalové zášklby a kŕče, kóma a paralýza dýchania, pokles krvného tlaku, porucha funkcie vodivého systému srdca, pomalý tep, zástava srdca a krvného obehu.

Alergické reakcie sú veľmi zriedkavé. Pokiaľ k predávkovaniu nedošlo, znecitlivujúca látka by nemala byť príčinou vzniknutej arytmie a príčinu treba hľadať inde.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská