Môžem sa pri bozkávaní nakaziť paradentózou?

Zodpovedané
3. jún 2019

Dobrý deň,

môj priateľ má paradentózu.

Môžem sa pri bozkávaní nakaziť paradentózou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri bozkávaní dochádza k výmene slín, ktoré okrem veľkého množstva iných baktérií obsahujú aj mikroorganizmi zodpovedné za vznik a rozvoj ochorení závesného aparátu zuba (parodontu).

Ide o infekčné ochorenie, presne ako je kaz infekčným ochorením, pričom sa dieťa infikuje slinou od rodičov alebo iných rodinných príslušníkov.

Pre vznik a rozvoj ochorenia parodontu však baktérie nestačia. Kľúčovým faktorom je stupeň dentálnej hygieny, pretože prítomnosť bakteriálnych povlakov spôsobuje zápal ďasien. Tým sa oslabuje mäkké tkanivo a stáva sa prestupnejším pre baktérie. Dôležitú úlohu hrá aj imunita.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská