Mŕtvy zúbok a stály zápal na ďasne

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 2,5 ročného synčeka. Ako 8 mesačný mal úraz. Buchol si ďasienka a hornú peru v čase, keď horné zúbky ešte nemal prerezané. Všetko mu to zakrvácalo, opuchlo. Lekári nám odporúčili len studený obklad. Keď mu vyšli zúbky, tak boli pekné. Netrvalo dlho a začalo sa z nich (z jednotky a dvojky) štiepiť. Stačilo, že hryzol do niečoho tvrdšieho, mierne si do nich ťukol a lámali sa mu.

Naša pani zubárka mu nariadila fluoridovú kúru gélom Elmex. Povedala, že ide o mŕtve zúbky a že sa uvidí ako ďalej. Zúbky sme šetrili ako sa dalo, no aj tak sa dolámali úplne. Najhoršie však je, že na ďasienku nad jednotkou sa mu spravil zápal. Prvýkrát a potom ešte raz bol sprevádzaný aj veľkým opuchom hornej pery.

Pani doktorka nám ukázala ako hnis z mechúrika vytlačiť a miesto vyčistiť. Upozornila nás, že sa to môže opakovať. Už sú to 2 mesiace, čo tam je zápal trvale. Vždy, keď sa mechúrika dotknem, výjde mu z neho kúsok hnisu. Zúbok chcela pani doktorka uchovať čo najdlhšie ako to bude možné. Veľmi sa bojím, či to nemôže synovi uškodiť.

Môj brat je pediater a nastrašil ma, že takýto dlho trvajúci zápal v takejto blízkosti mozgu by ho mohol dokonca trvale poškodiť. Čo si o tom, prosím, myslíte?
Aký postup by bol najlepší?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

„Mechúrik“ s hnisom je tzv. fistula, je to komunikačný kanál s koreňom zuba, hnis sa nachádza vo vnútri zuba (v koreňovom kanáliku a dreňovej dutine), v okolí hrotu koreňa a kanálikom prechádza cez kosť alveolárneho výbežku, až vychádza na sliznici v ústach nad zubom. V čase, keď zub odumrel, si hnisavý proces v dreni razil cestu najmenšieho odporu, až sa prevalil do úst. Bolesti a opuch by už nemali byť, ale infekcia vo vnútri zúbka sama nezmizne. Veľmi by ma zaujímalo, ako vyzerá korunka zuba, koľko zubného tkaniva je na nej zachovaného (keďže píšete, že sa 1ky aj 2ky začali štiepiť) a či plní zub svoju úlohu pri jedení/odhrýzaní a pri rozvoji reči – strata rezákov je kritická do 3.roku života dieťaťa. Ak by bola korunka zuba veľmi zničená, nevidím žiaden dôvod na ponechanie zuba (či už skôr koreňa). Ak by ešte plnila svoju funkciu, bolo by dobré, keby zubná lekárka zub otvorila a zvnútra ošetrila. Ešte jedna malá poznámka k Elmex gelée – dozrite na to, aby syn gél vypľúval a neprehĺtal. Ak toho nie je schopný, nahraďte ho prípravkom Tooth Mousse.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská