Musí byť umelá náhrada zubov v noci v pohári s vodou?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý deň,

moja mama má skladaciu zubnú náhradu. Protézu má prvý týždeň.

Musia byť zuby na noc v pohári s vodou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zubnú náhradu nech Vaša mama denne čistí, tak ako by čistila vlastné zuby s jediným rozdielom. Nech vynechá zubnú pastu, nakoľko tá môže zubnú náhradu poškodiť.

Na čistenie sa má použiť špeciálna zubná kefka s mäkkými štetinami a voda, tlak nemá byť veľký.

Po každom jedle treba zubnú náhradu umyť vodou. Namáčanie vo vode, aj pri použití špeciálnych tabliet a roztokov, nenahradí čistenie kefkou, lebo len tou sa dá odstrániť povlak.

Pri čistení si treba dať pozor, aby sa zubná náhrada nešmykla a nespadla, mohla by sa rozbiť.

Do umývadla napustite vodu a podložte malým uterákom. Keď sa zubná náhrada nenosí, napríklad v noci, má byť namočená vo vode (nie teplej), aby nevysychala. Ak má kovové časti (strmene a spony), používajte čistiace roztoky s opatrnosťou, lebo kov môže zmeniť farbu a stratiť lesk.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská