Musí sa uzdička uvoľniť?

Zodpovedané
30. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom uzdičky.

Musí sa uzdička uvoľniť za každú cenu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

uzdička (frenulum) pery je slizničný útvar, ktorý sa tiahne z vnútornej strany pery a upína sa v rôznej výške medzi prvými rezákmi.

Ak sa upína príliš blízko k okraju ďasna medzi zúbkami, jej ťah časom spôsobuje posun jednotiek do strán, čím sa vytvorí medzierka - diastema. Táto medzierka však môže vzniknúť aj z iných dôvodov.

Ak zubný lekár potvrdí, že je naozaj spôsobená zlým úponom uzdičky, pacient je vhodným kandidátom na frenulektómiu = chirurgické odstránenie takejto uzdičky.

Frenulektómia sa však zvyčajne neodporúča skôr, ako sa prerežú trvalé trojky. Výnimkou sú prípady, ak uzdička spôsobuje bolesť, znemožňuje normálne spracovať stravu alebo rozprávať. Pokiaľ zlý úpon uzdičky nespôsobuje iné ako estetické problémy, je čisto na vás, či zákrok podstúpite.

Odporúčam používať mäkkú zubnú kefku s malou hlavičkou, aby uzdičku čo možno najmenej dráždila.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská