Na nerve zuba mám kaz a ďasno ma bolí na dotyk. Mala by som dostať antibiotiká?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

bola som mu zubára a na nerve mi našiel kaz. Boli dve možnosti. Buď si dať zuby vytrhnúť, alebo nechať odmurieť, ťahať nervy a potom plombovať.

Dostala som takú pastu do zuba na odumretie zuba. Na dotyk líce a ďasno zabolí.

Nemala som dostať antibiotiká?

Môžem dostať zápal okostnice?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak bolo líce a ďasno citlivé aj pred vložením devitalizačnej pasty do zubu, bolesť pravdepodobne pochádza od zápalu vo vnútri zubu a mala byť sa pôsobením pasty zmierniť.

Ak sa naopak objavila až po vložení pasty, mohlo by ísť o priesak pasty mimo dutinu v zube, čo môže dráždiť ďasno, závesný aparát zubu aj spôsobiť zápal v kosti.

V takom prípade sa treba dostaviť k zubnému lekárovi na kontrolu.

Čo sa týka antibiotík, tie sa štandardne predpisujú len pri opuchu, tvorbe hnisu a zvýšenej telesnej teplote.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská