Na základe čoho zubár určí, že môžem absolvovať bielenie zubov?

Zodpovedané
11. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom bielenia zubov. Neberiem žiadne lieky, nefajčím, nemám zapálené ďasná. I napriek tomu mi zubár povedal, že moje zuby nie sú vhodné na bielenie.

Na základe čoho zubár určí, že môžem absolvovať bielenie zubov?

Kamarátke pomohla vybieliť zuby uhlíková čierna zubná pasta z drogérie. Kúpila som si ju aj ja. Po jednom použití som mala ďasna a zuby ako v plameňoch.

Prečo som mala takú reakciu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bielenie zubov nie je vhodné napríklad pri:

  • tenkej alebo popraskanej sklovine,
  • odhalených zubných krčkoch v dôsledku ústupu ďasna alebo následkom vydratia zubného tkaniva (takzvaný klínový defekt) najmä horizontálnym pohybom zubnej kefky pri čistení zubov,
  • viditeľných výplniach na predných zuboch, nakoľko ich farba sa nezmení a budú svietiť na žlto/sivo.

Je tiež možné, že váš zubný lekár na základe farby vašich zubov (po absolvovaní profesionálnej dentálnej hygieny) len skonštatoval, že bielenie zubov je u vás zbytočné, nakoľko vám zuby nevybieli tak, aby to bolo od vašej pôvodnej farby rozpoznateľné.

Pol stupňa hore dole pacient sotva zbadá a je výsledkom skôr sklamaný. Čo sa týka reakcie na čiernu bieliacu pastu, je potrebné rozlíšiť, či šlo o alergickú reakciu na niektorú zo zložiek pasty alebo reakciu na mechanické podráždenie počas umývania zubov, pričom ste si mohli brúsnymi časticami pasty ďasná poškodiť.

Ak si skôr myslíte, že to bola alergia na pastu, už ju viac nepoužívajte. Ak skôr mechanické podráždenie, skúste ju nabudúce nanášať jemnejšie bez tlaku a len pomaly po zuboch krúžte, pričom sa ďasnám vyhnite.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská