Oprava zubu v 21. týždni

4. feb 2019
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Chcem si dať opraviť zub, ktorý som mala z jednej časti zlomený až do ďasna.

Vyšetrenie a oprava prebehla v poriadku.
Doma som si potom všimla na doklade, že mi bola aplikovaná devitalizačná vložka a dostavba korunky pred ošetrením kanalika.

Je v poriadku počas tehotenstva mať devitalizačnú vložku v zube? Objednaná som na výber a následne prečistenie o 3 týždne.

Nemôže to uškodiť bábätku?

Prvé dni som mala zub citlivý a dnes som pociťovala už miernu bolesť. Je to následok opravy?

Ďakujem
Dobrý deň,

devitalizačný prípravok je vo forme pasty, ktorá sa vloží do vnútra zuba so zapálenou dreňou a uzatvorí dočasnou výplňou, aby pasta neunikala do úst. Pasta spôsobí umŕtvenie zapálenej drene v dreňovej dutine a kanálikoch koreňov, ktoré sa následne prečistia.

Pri devitalizačných prípravkoch je problém v tom, že nemožno zabrániť prestupu ich látok do krvi a teda celého tela - z tohto dôvodu by sa im počas tehotenstva malo vyhnúť.

Tehotenstvo je špecifické obdobie, kedy by sa mnohé lieky a liečivá používať nemali, a ak tak pod dohľadom lekára a s opatrnosťou.

Na Vašom mieste by som kontaktovala zubného lekára a potvrdila si, aký prípravok Vám bol (bez predošlého upozornenia) aplikovaný, či je v tehotenstve povolený a či je možné ošetrenie dokončiť skôr ako o 3 týždne. Samotné umŕtvenie (devitalizácia) zubnej drene by mala prebehnúť do cca 5 dní.

V minulosti boli u devitalizačných pást s obsahom arzeniku v štúdiách na zvieratách pozorované genotoxické účinky (zvýšené riziko vzniku rakoviny), vplyv na plodnosť a možnosť potratu.

U človeka sa v ojedinelých prípadoch vyskytli lokálne nežiaduce účinky, a to aj závažné vo forme rozpadu kosti v okolí zuba (napr. pri paraformaldehyde).

Tieto konkrétne prípravky sú však už v EÚ zakázané a nepoužívajú sa. Dnešné devitalizačné pasty sú oveľa bezpečnejšie. V prípade stupňujúcej sa bolesti po použití devitalizačnej pasty urýchlene navštívte zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli