Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

mliečne zuby sa odporúča ošetrovať z dôvodu toho, že kaz sa rýchlo šíri, čím sa defekt na zúbku zväčšuje a môže zasiahnuť dreň (nerv), pričom zub odumrie.
Mŕtvy zub je krehký, môže sa lámať, rozpadnúť. Mliečne zuby vytvárajú miesto pre trvalé zuby, aby sa tieto správne zaradili do zubného oblúka. Mliečne stoličky sú obzvlášť dôležité. Ich predčasná strata má nepriaznivý vplyv na postavenie trvalých zubov. Samozrejme, v čase výmeny zubov, ak sa mliečny zub tlakom prerezávajúceho sa trvalého zuba už hýbe, netreba ho opravovať.

Preventívne prehliadky raz za 6 mesiacov slúžia na skoré objavenie kazu. Na samotné ošetrenie pokazeného zubu má zubný lekár dať pacientovi ďalší termín (prihliadajúc na počet kazov a stupeň spolupráce detského pacienta). Ošetrenie teda nie je "zahrnuté" v preventívnej prehliadke. Ak viete, že deti majú momentálne aktívne kazy, zavolajte si do zubnej ambulancie a objednajte ich na ošetrenie. Pri tejto príležitosti sa pozhovárajte so svojou zubnou lekárkou a spoločne hľadajte riešenie pre budúcnosť.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská