Pod zadným zubom v ďasne som si našla tvrdú hrčku. Je to fistula alebo afta?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

pod zadným zubom v ďasne som si našla tvrdú hrčku. Nemám pocit, že vidím hnis.

Je to fistula či afta?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ hnis vyteká pri zatlačení na hrčku a dotyk nie je bolestivý, mohlo by ísť o fistulu. Teda vyústenie hnisu tvoriaceho sa v mieste infekcie v okolí hrotu koreňa daného zuba, pričom je tento zub mŕtvy.

Ak by šlo o aftu, miesto by bolo silno bolestivé na dotyk aj pri pití/jedení teplého či pikantného.

Afty sú pľuzgiere s belavou čiapočkou a neskôr sýto červeným lemom. Pri výseve sa väčšinou na sliznici objaví naraz niekoľko. Ide o neinfekčný zápal dutiny ústnej, často spájaný s poklesom imunity. Odporúčam pár dní počkať, či hrčka praskne alebo zmizne.

Afty väčšinou miznú, fistula ale pretrváva. Následne odporúčam objednať sa k svojmu zubnému lekárovi, aby vás náležite vyšetril.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská