Pokazené mliečne zuby u 6 ročného syna

Zodpovedané
1. jan 2019

Dobrý deň,

mám 6 ročného syna, ktorý má veľké kazy asi na 6 zuboch. Nebolia ho. Zubárka navrhuje dve riešenia.

Prvé riešenie je, že ja, manžel a sestrička ho budeme počas zákroku držať. Koľko kazov sa môže opraviť počas jedného zákroku?

Druhá možnosť je nechať kazy tak a počkať, kým sa nebudú tlačiť nové zuby.

Najradšej by som mu to dala spraviť v narkóze, žiaľ je to finančne náročné.

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

návšteva zubného lekára je pre detského pacienta takmer vždy spojená so psychickým stresom, zvlášť ak je to jeho prvé ošetrenie a kaz je rozsiahly/hlboký. Pri prvom riešení riskujete u syna traumatický zážitok, ktorý sa môže v budúcnosti prejaviť odmietaním opätovnej návštevy zubnej ambulancie (a to aj v dospelom veku). Pri druhom riešení riskujete predčasnú stratu mliečnych stoličiek u syna, čím môže dôjsť k posunu/sklonu trvalej 6tky a strate priestoru pre trvalé črenové zuby (4ky a 5ky). To vás môže neskôr finančne viac zaťažiť kvôli nutnosti ortodontickej liečby u syna - nosenia strojčeka. V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení, ak je dieťa nevyšetriteľné a neošetriteľné, je okrem vami spomínanej narkózy možnosťou voľby tzv. sedácia pri vedomí alebo premedikácia. Spôsobov je viac – dieťa možno utlmiť použitím rajského plynu alebo podaním liekov, počas tohto stavu sa zväčša ošetreniu nebráni, je s ním možné komunikovať aj nadviazať spoluprácu. Netreba však zabúdať ani na bezbolestnosť ošetrenia, nakoľko utlmenie bolesť neodstraňuje a syn si na ňu bude pamätať. Kvalitné miestne znecitlivenie (lokálna anestéza) neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára. O možnosti sedácie a počte ošetrených zubov počas jednej návštevy sa poraďte so svojou zubnou lekárkou. Ak bude syn dobre spolupracovať, 2 návštevy by vám na ošetrenie 6 kazov mali stačiť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská