Prečo ma bolí polovica tváre po rozvŕtaní zuba?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V júni ma rozbolel zub šestka hore. Išla som k zubárovi a mala som tam zápal. Bol prečistený a dostala som liečivú vložku. Tá mi bola 3x menená. Zubár mi zub vždy prečistil a uzavrel. Pri každej návšteve zubára bol zub citlivý.

Zub bol komplikovaný. Zubár hľadal jeden kanálik, no našiel 3. Kanáliky mám už vyplnené, RTG mi robil niekoľkokrát. Mám tam dočasnú výplň a čakám na zaplombovanie. Resp. na korunku. Zub je stále citlivý a dosť krváca. Odvtedy ako mi ho zubár prvý raz rozvŕtal, tak ma bolí polovica tváre.

Mohlo sa mi niečo podráždiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

horná prvá stolička má štandardne 3 korene a 3-4 koreňové kanáliky. Po ich nájdení, prečistení a rozšírení je pre plnenie nevyhnutné, aby boli koreňové kanáliky suché, teda aby z nich nevytekal hnis alebo krv.

Niekedy je koreňový systém natoľko komplikovaný, že vyžaduje opakované ošetrenie, medzi jednotlivými zákrokmi sa dáva do zubu dezinfekčná vložka. Infekcia preniká cez hrot koreňa do kostného lôžka - priestoru medzi zubom a kosťou a do samotnej kosti. Bolesť po ošetrení je bežná, nakoľko prienik koreňových nástrojov a chemické výplachy tkanivá rozdráždia (nazýva sa to aj pooperačná bolesť, bolesť následkom zákroku).

Taktiež opakované dlhé otváranie úst preťažuje váš sánkovo-spánkový kĺb, čo môže viesť k pocitu bolesti polovice tváre. Citlivosť zubu môže vyvolávať aj infekcia v kostnom lôžku, s ktorou sa musí vaše telo vysporiadať, zdroj zápalu je už odstránený, takže závesný aparát zuba a kosť sa postupne vyhoja. Kĺb šetrite, držte ho v teple, prípadne nahrejte soluxom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská