Prečo mám priesvitný fľak na prednom zube?

Zodpovedané
17. feb 2020

Dobrý deň,

mám 26 rokov a začala som si všímať, že sa mi na prednom zube robí priesvitný fľak. Najprv som mala priestvitné len končeky zubov, no fľak je čím ďalej, tým viac vidieť. Nie je ani biely, ani hnedý.

Z čoho to môže byť?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zvyšujúca sa translucencia (priehľadnosť) rezákov môže vznikať pri postupnom výraznom stenčovaní sa rezacej hrany, v dôsledku úbytku tvrdých zubných tkanív zo strany podnebia.

Príčinou môže byť napríklad hlboký zhryz, kedy dochádza k otieraniu a strate skloviny na vnútornej strane zubov, alebo tiež dlhodobé pôsobenie kyselín na sklovinu, kedy dochádza k jej rozpúšťaniu.

Váš stav by mal zhodnotiť zubný lekár a pokiaľ usúdi, že je daný zub príliš opotrebovaný, s najväčšou pravdepodobnosťou vám odporučí protetické riešenie v podobe fazety.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská