Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo mi tŕpnu zuby?

Zodpovedané
Zuby
31. jan 2020

Dobrý deň,

pred mesiacom mi po behu začali akoby tŕpnuť dolné zuby. Po čase som si jazykom našla dve tvrdé guľky na ľavo a na pravo cca na úrovni pod spodnými trojkami. Bola som u zubára a vraj sú to slinné žľazy. Robili mi aj vstupný RTG a vraj je v poriadku.

Mňa len znepokojuje, že som si ich nikdy pred tým buď nevšimla, alebo necítila. Zuby mi mierne tŕpnu aj naďalej.

Odporúčate mi navštíviť aj iného stomatológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

mäkké pohyblivé slizničné výbežky, ťahajúce sa od stredovej uzdičky jazyka po ústnej spodine smerom k prvým stoličkám, sú podjazykové slinné žľazy, ide o párový orgán.

Prechádza pri nich nerv, ktorý inervuje jazyk. Ak by ste si v tejto oblasti nahmatali tvrdú hrčku/guličku, mohlo by ísť o kameň slinnej žľazy, ktorý zamedzuje odtoku sliny a podporuje jej hromadenie vo slinnom kanáliku, čo spôsobuje opuch (najmä pri jedle), bolesť, prípadne suchosť úst, ale súvislosť s popisovaným tŕpnutím zubov nie je. Je tiež možné, že si jazykom hmatáte iné útvary, a to zvýraznené kostné výbežky na vnútornej strane sánky, u niektorých ľudí sú výraznejšie a vystupujú smerom k jazyku, je to úplne normálne.

Teraz však späť k vášmu tŕpnutie zubov - po behu koncom decembra, predpokladám, že vonku. Najpravdepodobnejšie je, že ide o následok chladu, pôsobiaceho na sklovinu zubov. Je možné, že máte sklovinu v danej oblasti oslabenú a nervové zakončenia v zubovine tak na zmenu teploty výraznejšie reagujú.

Tento pocit nemusí byť hneď bolestivý, na začiatku sa môže prejaviť ako tŕpnutie alebo mravčenie. Odporúčam nevystavovať sa výraznému chladu a sledovať, či reagujete citlivo aj pri pití studenej vody, jedení zmrzliny a podobne. Ak by sa pocit zvýrazňoval alebo stále pretrvával, odporúčam opäť navštíviť zubného lekára a upriamiť sa na vyšetrenie 3. vetvy trojklanného nervu.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská