Prečo sa mi zopakoval hnis v zube?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý večer,

koncom decembra som bola na preventívke. Vtedy som mala všetko v poriadku, nebolo treba ďalšie ošetrenie. Ale koncom januára ma prinútila otrasná bolesť navštíviť zubárku. Mala som hnis pod plombou. Kým sa mi tento zub liečil, tak vo februári sa mi zlomil zub múdrosti a ten mi zubárka vytrhla.

Keď som si už konecne myslela, že je všetko o.k, tak opäť ma prekvapila otrasná bolesť zuba na druhej strane. Mala som hnis až pri koreni zuba. Teraz mám vyvŕtaný zub a čakám na ďalšie ošetrenie. Zub ma stále bolí, ale bolesť sa dá vydržať.

Zubárka mi povedala, že to ma bude ešte pár hodín bolieť.

Prečo sa mi zopakoval zápal (hnis) behom dvoch mesiacov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

silná bolesť zubu v januári s "hnisom pod plombou" svedčí pre už nevyliečiteľný zápal zubnej drene (odborne purulentná pulpitída), kedy baktérie v dreni spôsobia jej rozklad a zahnisanie.

Liečba spočíva v otvorení zubu, nakoľko infikovanú zubnú dreň treba odstrániť a koreňové kanáliky prečistiť. Zubná lekárka vám do vnútra zaviedla špeciálnu hojivú látku a zub vám len dočasne uzavrela.

Ak sa hnis dostal cez hrot koreňa do priestoru medzi koreň a kostné lôžko, postup ošetrenia je podobný s tým rozdielom, že okrem vnútra zubu sa musí vyhojiť aj kosť v okolí koreňového hrotu, ktorou sa zápal šíril. To trvá dlhšie a zub môže byť dlhodobo citlivý na záhryz, poklep aj sa vám môže zdať povystúpený.

Ak by ste mali naďalej silné bolesti, treba si dočasnú vložku vyškrabať a urýchlene sa dostaviť k vašej zubnej lekárke.

Na vašu otázku "prečo" žiaľ neexistuje jasná odpoveď. Netesniace výplne blízko drene, druhotné kazy, úraz, pretrvávajúce dráždenie, a mnohé iné príčiny môžu vyvolať zápal drene.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská