Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Preplatí mi časť strojčeku poisťovňa?

Zodpovedané
3. jún 2019

Dobrý deň,

v klinike Interklinik Bratislava mi bude robený strojček. Už dlhšie roky mám problém so sánkou, ktorá mi vyskakuje a hlasito praská. Zatiaľ nepociťujem žiadne bolesti. Je to nepríjemne - či už fyzicky a aj čo sa týka posunutia.

Nemôžem to popísať ako bolesť, skôr nepríjemný neprirodzený pohyb. Ľudia hovoria, že to dosť počuť.

Strojček si idem dať aj kvôli jemne vytočeným dvojkám, no skôr ma k tomu donútila táto sánka. Nemám ich vôbec nejak krivé (okrem dvojok), dokonca ostatné zuby mám úplne rovno.

No predsa som išla na konzultáciu a pani zubárka mi povedala, že dokážu strojčekom mierne tu sánku posunúť a zminimalizovať to praskanie. Úplne to neodstránia, ale dokážu to zmierniť.

Je šanca, že mi niečo zo strojčeka preplatí poisťovňa Dôvera, aj keď už mám 20 rokov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že hranica 18.roku života je pre úhradu z verejného zdravotného poistenia pri liečbe čeľustným aparátom nemenná, ale určite radím obrátiť sa priamo na vašu poisťovňu. Pýtajte sa na to, či je možné požiadať o individuálne posúdenie vášho prípadu, nakoľko liečbu nepodstupujete z estetických dôvodov, ale zdravotných.

Zaujímalo by ma však, či ste už predtým praskanie a uvoľnenie spánkovo-sánkového kĺbu (v skratke TMK) riešili so špecialistom na ochorenia TMK. V tomto prípade by mal byť rozhodujúci jeho názor - ním stanovená diagnóza aj plán liečby.

Štandardne sa pri poruchách TMK začína liečba nosením záhryzovej dlahy na noc.

Odporúčam informovať sa na oddelení maxilofaciálnej chirurgie fakultnej nemocnice Ružinov.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská