Prerezáva sa mi zub múdrosti a bolí ma ďasno. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
23. jún 2019

Dobrý deň,

pred pár rokmi mi vyšiel kúsok spodného pravého zubu múdrosti. Teraz sa mi prerezáva ďalšia časť. Okolie ďasna ma veľmi bolí. Bolí aj na dotyk, aj celkovo.
Neviem sa na nič sústrediť. Bolí ma to pri jedení, pri prehĺtaní a aj pri rozprávaní.

Čo by mi mohlo pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na doma skúste výplachy ústnou vodou s obsahom chlorhexidínu (napr. Curasept ADS 220 alebo Corsodyl 0,2😵.

Pri dlhšom pretrvávaní bolesti, prípade pri silnejúcej bolesti určite vyhľadajte urýchlene svojho zubného lekára. Predídete tak ďalším komplikáciám, ako je opuch, sťažené otváranie úst, prípadne hnisavý výtok z miesta prerezávania zuba a zvýšená teplota.

Zubný lekár vás vyšetrí a miesto prerezávania prepláchne roztokom peroxidu vodíka. Ak by už bol stav vážnejší, môže medzi zub a ďasno zaviesť gázový drén namočený v liečivom roztoku, prípadne ďasno jemne narezať, samozrejme po predošlom podaní lokálnej anestézie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská