Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň.

Ak vašej známej ošetrujúci zubný lekár hneď pri vytrhnutí osmičky predpísal antibiotiká, dá sa predpokladať, že zub bol v zlom stave a očakával komplikované hojenie. Baktérie zo zuba sa môžu uvoľniť do okolia a v prázdnom kostnom lôžku sa rozvinie infekcia.

Hojenie rany po trhaní dolných osmičiek je často komplikované, najmä preto, že okolo dolnej osmičky je viac tvrdých kostných hmôt, ktoré sa trhaním porania. V kosti pri hrotoch koreňov ide mandibulárny nerv (3. vetva trojklanného nervu), preto bolesť/pálenie/zmenu citlivosti vnímate intenzívnejšie, zápal sa často šíri na žuvacie svaly, čo môže sťažiť otváranie úst, korene sú často nepravidelného tvaru, čo predlžuje čas zákroku a s tým súvisiacu dobu hojenia. Bolesť po trhaní dolnej osmičky môže byť pociťovaná v okolí rany, môže sa šíriť ďalej, až do oblasti ucha. Mala by po týždni prejsť.

Ak sa vašej známej bolesti vrátili po 3 týždňoch a pripojili sa teploty, mohla sa rana druhotne infikovať, čo proces hojenia ešte viac skomplikovalo. V prvom rade radím dobrať predpísané antibiotiká až do konca. Pri bolestiach užívať lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, piť veľa tekutín, pridať aj vitamíny a minerály (vit. C, betakarotén, zinok) a tiež cmúľať dezinfekčné tabletky ako pri zápale hrdla. Ak už nie sú teploty, nahrievať si postihnutú stranu Soluxom, podporí sa tým hojenie.
Ak by sa stav zhoršoval, nečakajte na termín o mesiac a kontaktujte svojho zubného lekára.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská