Som tehotná a tlačí sa mi zub múdrosti

Zodpovedané
10. feb 2019

Dobrý deň,

som v 15. týždni tehotenstva a tlačí sa mi zub múdrosti. Čím si to môžem natierať a vyplachovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na domáce vyplachovanie môžete použiť niektorú z liečivých ústnych vôd s obsahom chlorhexidínu (napr. Curasept), ktorá sa môže používať aj počas tehotenstva.

Tlak zubu môže za týždeň-dva prestať, často sa zuby múdrosti prerezávajú v prerušovaných intervaloch.

Odporúčam však objednať sa k vášmu zubnému lekárovi, aby miesto prerezávania daného zubu vyšetril a situáciu zhodnotil. Možno bude potrebné prepláchnuť priestor medzi zubom a ďasnom dezinfekčným roztokom, aby sa v hĺbke nemnožili baktérie.

Ak by sa časom vyskytli silnejšie bolesti, prípadne sťažené otváranie úst alebo vyššie teploty, boli by už potrebné antibiotiká a v prípade hnisu zubný lekár ďasno nareže a zavedie sa drén.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská