Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Súvisí teplota s bolesťou zuba?

Zodpovedané
31. máj 2019

Dobrý večer,

synovi sa už dávnejšie odštiepilo z plomby, tak sme ju boli dať predvčerom urobiť. Pán zubár mu doplnil len chýbajúcu časť, a to bez vŕtania. Včera ho zub bolel veľmi silno celý deň. Večer už nemohol dať zuby spolu k sebe.

Dnes sme znova navštívili pána zubára. Urobil mu malý otvor do zuba a niečo mu tam trochu robil. Zub mu nechal otvorený. Bolesť sa už trochu stlmila, ale vystúpila mu teplota na 38 - 39°C a má bolesti hlavy.

Súvisí teplota s bolesťou zuba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý večer,

predpokladám, že sa z výplne odštiepilo kvôli okolitej zmäknutej odvápnenej zubovine, ku ktorej výplň neprilnula napevno.

Treba si uvedomiť, že zubné tkanivo mliečneho zúbka je iné ako na trvalom zube a preto kaz postupuje rýchlo do hĺbky aj do strán. Vo väčšine prípadov je pod malou dierkou v sklovine už väčšina zuboviny napadnutá kazom a zmäknutá.

Zubný lekár z nej musí veľmi veľa odvŕtať, aby odstránil všetok kaz, niekedy až do blízkosti nervu. Aby neotvoril dreňovú dutinu, môže ponechať kaz na dne, ale na odvápnenú zubovinu sa výplň dobre nenaviaže, pričom čím je defekt väčší, tým horšie výplň drží a často sa po čase uvoľní, odštiepi alebo vypadne. U vášho syna mohli cez defekt po odštiepenej výplni prenikať baktérie hlbšie k zubnej dreni, až sa mu zapálila.

Zhotovenie novej výplne mohlo zub trochu podráždiť, čím zápal vzplanul a vyžadoval otvorenie a teda aj umŕtvenie zuba.

Súvislosť bolesti zuba s horúčkou môže byť v prípade silných bolestí a opuchu. Inak sa dá skôr predpokladať, že bolesť zubu nastúpila kvôli poklesu imunity, prípadne s nástupom virózy.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská