Tlačí sa mi tretí zub múdrosti a z bočnej strany ďasna mám krvavú hrču. Ako postupovať?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Vyšli mi dva spodné zuby múdrosti. Pri oboch mi zubár musel rezať ďasno. Ten prvý spred pár rokov je už pekne vonku a druhý mi rezal nedávno. Ešte nie je vonku celý. Stále si z ďasna nad ním vytláčam hnis. Občas zaboli, ale keď to vytlačím, tak je ako tak fajn.

Má to tak byť?

Začal sa mi tlačiť a tretí zub hore. Je trochu prerezaný von, ale tlačí sa mi aj z boku. Z bočnej strany ďasna mám krvou podliatu hrču a bolí ma to. Je to rovno pod vnútornou stranou líca.

Čo by mi s tým teraz robil zubár?

Je niečo, čo mi môžte odporučiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka liečby dolného zubu múdrosti, odporúčam v čase tvorby hnisu ísť na kontrolu k zubnému lekárovi, aby stav zhodnotil a náležite vás ošetril.

Môže byť potrebný preplach priestoru medzi zubom a ďasnom, zavedenie gázového drenu, prípadne opätovné zrezanie časti ďasna.

Situáciu s horným zubom múdrosti je najlepšie zhodnotiť na základe zhotovenej rtg snímky. Nakoľko popisujete tlak zboku, je možné, že daný zub má nesprávne postavenie a sklon do líca, ktorý mu buď neumožní kompletne sa prerezať, alebo po prerezaní nebude mať žiaden prínos z hľadiska jeho funkcie v ústnej dutine, ktorou je rozomielanie potravy.

Pri nesprávnom postavení vám odporúčam dať si ho chirurgicky odstrániť. Predídete tým bolestiam a opuchom, ktoré sprevádzajú sťažené prerezávanie týchto zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská