V ktorom týždni tehotenstva je možné trhať zuby?

Zodpovedané
15. sep 2019

Dobrý deň,

som v 8. týždni tehotenstva a chcem ísť k zubárovi. Môj starý zubár maródoval, tak som u zubára nebola už pol roka. Teraz nastúpil nový a ja by som si chcela dať dokopy zuby.

V ktorom týždni tehotenstva je možné trhať zuby?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tehotenstvo z hľadiska možnosti ošetrenia u zubného lekára delíme podľa trimestrov nasledovne:

Počas prvého trimestra sa majú riešiť len akútne a bolestivé stavy, preto všetko.

Čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester, kedy možno robiť bežné ošetrenia.

V treťom trimestri sa opäť riešia len akútne a bolestivé stavy, pričom zákrok v zubolekárskom kresle má byť čo možno najkratší a pacientka by mala byť adekvátne napolohovaná (nesmie ležať).

Počas tehotenstva sa podáva lokálna anestézia s vysokou väzbou na plazmatické bielkoviny, teda taká, ktorá bude najmenej prestupovať placentou k plodu. Tento typ lokálnej anestézie je povolený počas celého tehotenstva.

Jednoduchá extrakcia (ťahanie) zuba sa pokladá za bežné ošetrenie, je preto vhodné ju naplánovať v druhom trimester, ktorý sa začína 14. týždňom a končí sa 27. týždňom tehotenstva.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská