Vedel by mi zubár zachrániť tento pokazený zub?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom šance zachrániť zub.

Vedel by mi zubár zachrániť tento pokazený zub?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe priloženej fotografie sa domnievam, že so záchranou zuba v zmysle jeho ponechania v ústnej dutine by nemal byť problém, dôležité v postupe ošetrenia však bude to, čo vášmu zubnému lekárovi prezradí skúška vitality daného zubu (či je ešte živý alebo má už odumreté nervové a cievne zásobenie v zubnej dreni) a tiež röntgen.

Ak by bol zub už mŕtvy alebo ošetrenie kazu vyžadovalo jeho umŕtvenie, zubný lekár vám bude čistiť koreňové kanáliky a zub dostavia výplňou až po zhotovení koreňovej výplne. Neskôr môže byť potrebné zub okorunkovať, aby mohol v ústach plniť svoju funkciu rozomielania potravy, čo je hlavná úloha stoličky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská