Vyrastie mi normálne osmička, keď si dám vytrhnúť sedmičku?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

momentálne mi rastie zub osmička na pravej strane dole. A tlačí mi do sedmičky, kde mám kaz.

Môžem si dať vytiahnuť sedmičku a osmička mi vyrastie normálne?

Z rastu zuba mám bolesti ucha, čeľuste, ďasna a ďalších zubov.

Môže to tak bolieť ?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

sťažené prerezávanie zuba múdrosti môže vyvolávať vami popisované bolesti. Tretie stoličky sa väčšinou prerezávajú v takzvaných salvách, teda sa strieda obdobie pokoja a obdobie tlaku/bolesti.

Čo sa týka možnosti využitia prerezávajúceho sa zubu, dôležitý je smer jeho rastu - ak je sklonený k druhej stoličke alebo je v ležiacej polohe, neočakávajte, že sa sám prereže a posunie do medzery, ak mu ju aj vytvoríte. Zároveň treba na röntgene posúdiť veľkosť a tvar zubu múdrosti, nakoľko tieto zuby môžu byť malé až zakrnené, nie sú teda adekvátnou náhradou druhej stoličky.

Čo sa týka samotnej druhej stoličky, záleží nakoľko je deštruovaná kazom, či vyžaduje ošetrenie koreňových kanálikov a opláštenie korunkou alebo iba jednoduché ošetrenie kazu výplňou.

V prípade, že je tento zub už súci na extrakciu (vytiahnutie), odporúčam poradiť sa so špecialistom čeľustným ortopédom ohľadom posunu a zaradenia zubu múdrosti. V opačnom prípade vás vyjde neporovnateľne lacnejšie ošetriť druhú stoličku výplňou a zub múdrosti nechať vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská