Výrastok v ústach. Rastie, pobolieva, stráca sa a zmenšuje. Čo to je?

Zodpovedané
30. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému, ktorý trvá už 1,5 roka. Neviem, čo mám v ústach. Pomaly mi to rastie, občas to pobolieva. Potom sa to stratí a zmenší. Niekedy to vystúpi.

Čo mi pomôže?

Existuje nejaká prevencia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na základe priložených fotografií súdim, že ide o epulis, čo je výrastok v tvare pologule, ktorý nasadá na okraj ďasna. Vzniká najčastejšie následkom zápalu a dráždenia v danom mieste, často pri hromadení tvrdých zubných povlakov, súvisí s ochoreniami závesného aparátu zuba.

Jeho vznik však môžu podmieniť aj rôzne celkové ochorenia, infekcie, alergia a dokonca sú prípady, kedy je príčina úplne neznáma.

Výrastok je potrebné odstrániť chirurgicky alebo laserom, mal by to urobiť špecialista - stomatochirurg. Je dobré, aby sa odrezané tkanivo poslalo na histologické vyšetrenie, ktoré potvrdí, že ide o benígny granulóm a vylúči iné formy novotvarov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská