Z čoho vznikajú vačky na ďasne?

Zodpovedané
15. okt 2019

Dobrý večer,

na sedmičke dole sa mi spravil prvýkrát vačok. Nie na zube, ale z boku na ďasne. Ústnu hygienu mám dobrú.

Môže to znamenať, že mám v tele zápal?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

môže to znamenať, že máte zápal v oblasti hrotov koreňov daného zubu. Zub vám už odumrel a infekcia vo vnútri dreňovej dutiny sa cez koreňový systém zubu preniesla cez otvor v hrote koreňa do oblasti medzi koreň a kosť až do samotnej kosti, kadiaľ si cestou menšieho odporu razila cestu cez ďasno von.

Ak máte na ďasne hrčku s bielou hlavičkou, prípadne už vytekajúcim hnisom, je to práve výsledok tohto postupu infekcie, vačok sa nazýva fistula.

Odporúčam navštíviť zubného lekára a diagnózu potvrdiť zhotovením röntgenového snímku. Ak sa potvrdí, bude nasledovať otvorenie zubu, prečistenie a zaplnenie koreňových kanálikov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská