Za akých podmienok sa dá zariadiť operačná extrakcia zubov?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom extrakcie zubov. Zuby mám veľmi zničené. Sú zlámané až ku koreňom. U zubára ústa neotvorím.

Za akých podmienok sa dá zariadiť operačná extrakcia zubov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak myslíte ťahanie zubov u špecialistu - dentoalveolárneho chirurga, tak k nemu potrebujete byť delegovaná na základe výmenného lístku od vášho zubného lekára a mali by ste mať so sebou aj röntgen zubov, najlepšie OPG.

Nakoľko spomínate, že "zubárovi neotvoríte ústa", je na mieste riešiť aj tento aspekt - v prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení je možnosťou voľby tzv. sedácia pri vedomí, premedikácia alebo celková anestézia (narkóza).

Medzi spôsoby sedácie patrí napríklad použitie rajského plynu, kedy je pacient uvedený do stavu útlmu a následne si na ošetrenie nepamätá (stav podobný opitosti). Ďalšou možnosťou je podať pri ošetrení lieky proti strachu a úzkosti, ale tu by som u dospelého pacienta odporúčala konzultáciu u všeobecného lekára, prípadne u klinického psychológa či psychiatra, aby bola dávka lieku náležite stanovená.

Ošetrenie v narkóze by som volila až ako poslednú možnosť, nakoľko predstavuje väčšiu záťaž pre ľudský organizmus, vyžaduje interné predoperačné vyšetrenie a prítomnosť anesteziológa počas celého zákroku.

O možnosti ošetrenia v narkóze sa môžete informovať na stomatologickej klinike fakultnej nemocnice (napr. vami spomínaný Martin, Bratislava alebo Košice), ale aj u zubných lekárov na väčších súkromných klinikách. Ceny budú závisieť od kraja a stupňa vybavenia kliniky, pričom okrem samotného ošetrenia platíte ešte prácu anesteziológa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská