Zapálené ďasná a odhalené zubné krčky v 37. týždni tehotenstva. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

mám 23 rokov, som v 37. týždni tehotenstva a dnes ma začali bolieť dva zuby. Išla som hneď zubárovi a ten zistil, že mám pri dvoch zuboch zapálené ďasno a odhalené zubné krčky.

K tým ďasnám mi zubár povedal, že je to v tehotenstve normálne. Môžu zato nejaké hormóny, ktoré spôsobujú zápal. Dal mi ústnu vodu Curaprox, ktorá to trošku zmierni. Vraj pôrodom a ukončením tehotenstva by to malo prejsť samo tak ako to samo začalo.

Je to pravda?

Zmizne zápal sám pôrodom?

Čo sa týka krčkov, tak k tomu mi nič nepovedal.

Zostanú citlivé navždy?

Zuby nemám citlivé ani na teplé, ani na studené a ani na sladké. Iba si ich jednoducho cítim a mám taký nepríjemný pocit. Ale nebolí to.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zmena hladín hormónov v tehotenstve zvýrazňuje problémy so zápalom, opuchom, či krvácavosťou ďasien. Samozrejme, neskončí to v deň pôrodu. Po pôrode sa opäť hladiny hormónov menia, nakoľko začínate dojčiť. Väčšinou sa tieto veci upravujú postupne, keď sa hormonálne stabilizujete.

Je to podobné ako s inými zmenami v ženskom tele počas a po pôrode, napríklad kvalita vlasov, čistota pleti a podobne. Zmeny na ďasnách počas tehotenstva sú najčastejšie v celom rozsahu, preto ak máte problém len na jednom mieste, hľadala by som príčinu aj inde.

Povedzme, či sa vám medzi týmito 2 zubami nezachytáva potrava, či si pravidelne a dôkladne čistíte medzizubné priestory zubnou niťou a podobne. Ústna voda Curaprox zápal zmierni, ale príčinu neodstráni.

Čo sa týka odhalených krčkov, treba čistiť opatrne mäkkou zubnou kefkou bez tlaku, posilniť fluoridačným gélom Elmex gelée alebo remineralizačným krémom Tooth Mousse, v prípade pretrvávajúcej citlivosti vám krčky môže zubný lekár impregnovať špeciálnym lakom (varnish) alebo prekryť fotokompozitom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská