Aká je premlčacia doba?

Zodpovedané
16. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o dĺžke premlčacej doby. Bola som ručiteľom bývalému manželovi na jednej menšej pôžičke. Zo súdu mi prišlo predvolanie o zaplatenie aj s úrokmi po 5 rokoch. Doteraz ma nikto nekontaktoval.

Mám ísť na pojednávanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

na pojednávanie sa musíte dostaviť, pretože ak ste účastníkom konania.

Ak sa bez ospravedlniteľného dôvodu neospravedlníte, tak môže byť vyhlásený tzv. kontumačný rozsudok, proti ktorému odvolanie prípustné nie je, ale len návrh na jeho zrušenie z dôvodu, že neboli splnené podmienky pre jeho vydanie, čo však Vy bez právnej pomoci len veľmi obtiažne vyvrátite.

Pokiaľ ide o premlčaciu dobu, tak neviem presne identifikovať typ právneho vzťahu, ale pravdepodobne ide o občianskoprávny vzťah a v takom prípade je premlčacia doba trojročná. Rozhodujúcim pre určenie začiatku plynutia premlčacej doby však nie je moment podpisu ručiteľskej listiny, ale moment omeškania s platením, ktorý Vy viete zistiť zo žaloby a jej jednotlivých príloh. Ak ste nič nedostali, tak sa môžete na pojednávaní brániť tým, že Vám súd marí svojím postupom právo na súdnu ochranu. Ak ste odmietli prevziať zásielku, tak je to Vaša chyba a o to väčšie riziko vyhlásenia kontumačného rozsudku vo Váš neprospech.

Z jednotlivých príloh a dôkazov by ste mohli prípadne vyčítať aj právne vady pri postupe veriteľa a mohli by ste sa prípadne aj úspešne brániť.

Pokiaľ ide o väčšiu sumu peňazí, odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta alebo na Centrum právnej pomoci.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu