Ako je to s predkupným právom?

Zodpovedané
15. sep 2019

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom predkupného práva.

Mám záujem kúpiť pozemok, kde je 35 vlastníkov. Konkrétne podiel od piatich z nich. V mene týchto piatich sme poslali všetkým ostatným spoluvlastníkom výzvu, či v rámci predkupného práva majú záujem odkúpiť podiely týchto piatich spoluvlastníkov, od ktorých ich chceme kúpiť my.

8 ľudí si zásielku - výzvu prevzalo, zatiaľ je to bez odpovede. Tam to beriem tak, že ak sa do dvoch mesiacov nevyjadria, ich predkupné právo zaniká.

Je to tak správne?

Ale problém je v tom, že ostatní spoluvlastníci si zásielku od nás buď neprevzali, alebo sú neznámi, presťahovaní. Traja zomreli.

Ako sa v tomto prípade postupuje, keď si zásielky neprevzali?

Treba poslať výzvu znovu?

Ak áno, koľkokrát, aby sa to považovalo za doručené?

Ak zomreli, prechádza predkupné právo na dedičov?

Je potrebné v tomto prípade čakať na ukončenie dedičského konania a následne osloviť dedičov?

A v prípade, že sú spoluvlastníci neznámy, nepodarí sa nám zistiť ich pobyt, ako ďalej postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ide o neznámych vlastníkov, tak ak je na liste vlastníctva uvedená správa SPF, tak musíte osloviť Slovenský pozemkový fond. SPF však v drvivej väčšine si neuplatní predkupné právo. Ak ide o zomretých, Mali by ste osloviť dedičov. Dedičia však môžu vyhlásiť ešte pred prededením, že nemajú záujem uplatniť si predkupné právo. Musia Vám to však dať písomne a všetci zákonní dedičia a prípadne aj závetný dedič, ak má závetom nadobudnúť tento spoluvlastnícky podiel.

Ak si podielový spoluvlastník nevyzdvihne výzvu alebo ak má iný trvalý pobyt ako je uvedený na liste vlastníctva, tak je to ich problém a nemusíte opätovne doručovať alebo vyhľadávať ich novú adresu.

Podľa poštového zákona je každý povinný si schránku zriadiť a poštu prevziať a každý by si mal aktualizovať údaje na liste vlastníctva a znášať dôsledky s tým spojené, ak to neurobí.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu