Ako postupovať, keď chcem mať dieťa výlučne vo svojej starostlivosti?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

mám 5-mesačného syna a bývame spolu s jeho otcom. Kupovala som byt, kde si on následne nahlásil aj trvalý pobyt. V rodnom liste je tiež uvedený ako otec.

Náš vzťah sa premenil na peklo spojené s fyzickým násilím. Udrel ma, keď som mala malého na rukách. Tým spôsobil škrabance na líci aj synčekovi. Urobila som si fotky, aby som mala nejaké dôkazy, aj zábery ako som vyzerala po udretí. Nie raz ma udrel. Bola som modrá aj počas tehotenstva.

Otec môjho syna pije, ale to by sa ešte ako tak dalo zniesť. Posledný čas užíva aj iné látky. Vyhráža sa mi, že mi malého zoberie. Chcela by som ho však výlučne do svojej starostlivosti a zabezpečiť obmedzený styk malého s otcom i to, aby ma prestal obťažovať a vyhrážať sa.

Ako by som mala v tomto prípade postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete syna do Vašej výlučnej starostlivosti, tak v prvom rade nemôžete s otcom Vášho dieťaťa zdieľať spoločnú domácnosť.

Následne musíte podať návrh na súd na zverenie dieťaťa do Vašej starostlivosti a určenie výživného, prípadne obmedzenie rodičovských práv alebo styku. Nakoľko ste obeťou domáceho násilia, doporučujem vyhľadať organizáciu, ktorá obetiam pomáha. Tá Vám pomôže.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz