Ako postupovať pri predaji bytu nevládneho človeka?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

moja stará mama je nevládna (nevie sa už sama o seba postarať, nespoznáva blízkych, len leží), z tohto dôvodu je zaradená do zoznamu čakateľov do špecializovaného zariadenia.

Momentálne býva u strýka, ktorý sa o ňu stará. Problém je však s bytom, v ktorom bývala predtým. Má ho v osobnom vlastníctve a mesačne sa za byt platí nájomné. Po presunutí do zariadenia nebude možné financovať zariadenie aj nájomné bytu, ktorý obývala.

Aké máme možnosti?

Výhradnou majiteľkou bytu je stará mama.

Čo sa dá robiť v prípade, ak nebude súhlasiť s predajom bytu?

Môj strýko by chcel byt predať a podstúpiť ho dedičskému konaniu. Vzhľadom na jej stav (väčšinou nespoznáva ani najbližších blízkych a nepamätá si, čo povedala) je možné byt predať?

Ako bude postupovať privolaný notár, ak zistí, že stará mama nie je psychicky v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

jediným spôsobom, ako je možné byt predať, je súdnou cestou. Obráťte sa na advokáta s takýmito skúsenosťami.

Notár Vám určite neosvedčí podpis a ak je to už všeobecne známe, v akom zdravotnom stave je Vaša stará mama, tak by každý dedič mohol napadnúť platnosť danej zmluvy. Tým by ste si zarobili na riadny problém prípadne až v trestnoprávnej rovine,

V dôsledku toho by zákonný dedič (ak by to on spáchal) automaticky zo zákona nededil.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu