Ako postupovať pri rozvode, keď máme dom zaťažený hypotékou?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

sme manželia 15 rokov, máme dve deti vo veku 14 a 9 rokov. Postavili sme si dom, na ktorý máme hypotéku.

Ako najlepšie postupovať pri rozvode?

Čo máme urobiť ako prvé?

Deti chcem mať pri sebe.

Ako by to bolo s domom?

Ak by som ostala bývať v dome, musela by som manžela vyplatiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako prvé musíte podať návrh na rozvod na príslušný súd spolu s návrhom na úpravu práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode.

V návrhu uvediete príčiny rozvodu manželstva, zverenie detí do Vašej výlučnej starostlivosti, výživné a prípadne styk s otcom.

Ohľadne vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa tento rieši až po rozvode manželstva. Samozrejme sa s manželom môžete predbežne dohodnúť na tom, komu napr. zostane dom, kto koho vyplatí...

Ak by ste chceli byť výlučnou vlastníčkou domu, tak je pravdepodobné, že budete musieť manžela z polovice domu po odčítaní hypotéky vyplatiť.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz