Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako riešiť škodovú udalosť a odškodné?

Zodpovedané
14. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Vybehol nám chodec, ktorý narazil do boku auta. Na, pri ani okolo priechodu pre chodcov nestál, ani nebolo nikoho vidno, že by sa k nemu približoval. Pred nami išla dodávka. K zrážke došlo vtedy, keď auto bolo za polovicou priechodu pre chodcov. Je mi jasné, že ako šofér som vinník.

Chodec si udrel nohu, žiadne iné zranenia. Bola mu poskytnutá pomoc, brala ho sanitka na vyšetrenia, ktoré nič iné nepotvrdili. Išli sme max.20, lebo je tam neprehľadná zákruta a sú tam na kúsku dva priechody pre chodcov. Jeden pred a jeden za zákrutou.

Z Dopravného inšpektorátu nám po vyšetreniach a výpovedi chodca volali, že sa to uzavrie ako škodová udalosť a nepožaduje sa náhrada škody. Zaplatili sme pokutu a snažili sa zistiť kontakt na chodca. Nezanechal telefónne číslo. Povedali nám na Dopravnom Inšpektoráte, že vec je uzavretá a keď sme sa pýtali na ako to riešiť v poisťovni, tak nič sa nerieši.

Po 2 dňoch volali z inšpektorátu, že chodec sa cíti dotknutý, že sme ho nekontaktovali kvôli odškodnému. Nechal číslo, aby sme sa ozvali kvôli rozbitému mobilu. Policajt tiež povedal, že aby sme mu aspoň časť uhradili. Známy nás upozornil, že to máme riešiť cez poisťovňu a škody oni preplatia. Tak sme to zaevidovali, poškodenému poslali číslo poistnej udalosti, dohodli sa na osobnom stretnutí.

Do hodiny po osobnom stretnutí nám volali príbuzní, že takto si to oni nepredstavovali (riešiť cez poisťovňu, chceli peniaze na ruku) a budú to riešiť súdne.

Čo môžeme v takom prípade očakávať?

Má význam, resp. je možné podať trestné oznámenie za vydieranie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ si poškodený nič neuplatnil v priestupkovom konaní a v priestupkovom spise je táto skutočnosť uvedená, nemusíte to nijako riešiť.

A s trestnými oznámeniami opatrne, pretože trestný čin musí polícia preukázať a ak sa nepreukáže, môžete byť trestne stíhaný buď pre ohováranie alebo krivé obvinenie.


S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu